top of page

Angående rengöring av fasad och fogning

Som aviserat i era postfack behöver fogarna i fasaderna åtgärdas och i samband med det har vi beställt tvätt av hela fasaden för att bland annat få bort algpåväxt. Vi måste rengöra fasad för att kunna åtgärda fogarna. Det var planerat att utföras tidigare under våren men blev tyvärr försenat.


Detta skulle självklart aviserats tidigare, men styrelsen har inte haft all nödvändig information förrän nyligen. Vi förstår att tidpunkten inte är optimal och har därför gjort en överenskommelse med företaget om att vi väntar med själva rengöring av balkongerna till i höst, då det är rengöring av dessa som kommer innebära mest olägenhet för er boende.


Att rengöra fasaden för att kunna åtgärda fogarna vill vi dock inte vänta med då det är viktigt med denna åtgärd för att förhindra eventuella vattenskador och medföljande problem för boende.


Har ni tillhörigheter som ni är extra rädda om på balkongen eller uteplatsen rekommenderar vi att ni skyddar dessa då visst vatten kan skvätta från fasadrengöringen.


Arbete med fasadtvätt och fogning kommer att ske under hela vecka 22.

74 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Styrelsen för Bostadsrättsföreningen Lugnvattnet 1 kallar härmed föreningens medlemmar till årsstämma. Datum: 2023-06-11 Tid: 14.00 Förfarande: Fysiskt stämma i föreningens gemensamma lokal på Rorgäng

Vi har under våren gjort en intresseförfrågan kring inglasning av balkong bland föreningens medlemmar. Tyvärr var intresset inte tillräckligt stort för att styrelsen skall driva det vidare, vilket äve

Mellan den 17-21 maj finns vårens container på plats (hämtas den 22 maj). Containern står som vanligt vid stenmuren nära Vävar Johans gata 13, så ta chansen att slänga alla era grovsopor. Detta får ni

bottom of page