top of page

Dags för stamspolning

Under maj månad kommer vi utföra stamspolning i föreningens lägenheter, med start den 15 maj.

Solna Högtrycksspolning kommer att utföra arbetet och högtrycksspola stammar från kök och badrum samt eventuellt separat wc i alla lägenheter.


Alla boende får en separat avisering i postfacket vilket datum och vilka tidsintervall som gäller för just er lägenhet!


Vänligen plocka ur diskbänksskåp i kök samt badrum så att golvbrunn och vattenlås blir åtkomliga. Lägg gärna även fram några tidningar som skydd.


Om ni inte kan vara hemma, lägg er nyckel i nyckeltuben högst upp till höger i lägenhetsdörren och se till att den går att ta ut från utsidan (inga stora nyckelringar).


Har ni hund eller katt hemma ensamma hemma, vänligen kontakta Solna Högtrycksspolning på 08-82 19 07.


Viktigt! Om Solna Högtrycksspolning inte får åtkomst till er lägenhet under ert aviserade tillfälle kommer ni att debiteras för eventuella kommande stopp kopplade till er lägenhet som behöver rensas/spolas av extern part, tills det är dags för nästa stamspolning.


81 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Styrelsen för Bostadsrättsföreningen Lugnvattnet 1 kallar härmed föreningens medlemmar till årsstämma. Datum: 2023-06-11 Tid: 14.00 Förfarande: Fysiskt stämma i föreningens gemensamma lokal på Rorgäng

Som aviserat i era postfack behöver fogarna i fasaderna åtgärdas och i samband med det har vi beställt tvätt av hela fasaden för att bland annat få bort algpåväxt. Vi måste rengöra fasad för att kunna

Vi har under våren gjort en intresseförfrågan kring inglasning av balkong bland föreningens medlemmar. Tyvärr var intresset inte tillräckligt stort för att styrelsen skall driva det vidare, vilket äve

bottom of page