top of page

Föryngringsbeskärning

Vår nya leverantör av markskötsel, Fastighetsägarna, kommer utföra föryngringsbeskärning under vecka 30 (20-26 juli). Därmed måste all dekoration, belysning och övriga föremål tas bort från buskarna, samt att boenden måste se till att det finns utrymme för markskötarna att utföra arbetet - dvs flytta bort möbler och dyl som står nära buskarna.


Föryngringsbeskärning innebär att buskar tas ner till bara ca 10 cm ovan mark. Detta blir en stor förändring på en gång men buskarna kommer få nytt liv, bli tätare och kan sen hållas efter på ett helt annat sett.

148 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Ändrat datum för Årsstämma 2022

Datum för föreningens årsstämma 2022 flyttas och kommer att hållas den 12 juni kl. 14:00 i föreningens lokal. Dokument inför årsstämman hittar ni här >>. Information från valberedningen Vill du vara d

Årsstämma 2021

Årsstämman för 2021 kommer att hållas den 23 maj och vi ber er att inkomma med motioner senast den 1 april till info@brflugnvattnet1.se. . På grund av de fortsatta restriktioner som Covid inneburit ha

Bredbandsinformation

Som vi tidigare meddelat har föreningen tecknat avtal för bredband med uppkopplingshastighet 1000/1000Mbit. Tjänsten kommer att tillhandahållas av Stockholms Stadsnät (STOSN). Startdatum för detta är

Comments


bottom of page