top of page

Kallt i lägenheten?

Kylan har anlänt med hösten och därmed upplevs även lägenheten oftast som kallare. I år har många dock upplevt det som extra kallt och även återkopplat kring.


Problemet kommer från ett trasigt expansionskärl som medfört att värmen inte nått ut till de längst bort på radiatorkretsen. Ett nytt kärl är beställt och kommer att monteras inom kort.


För att minska problemen fram tills det nya är i drift, har vi vidtagit tillfälliga åtgärder som förhoppningsvis kan ge något bättre komfort för alla boende. Om ni upplever det för varmt, vänligen skruva ner värmen genom att vrida reglagen i teknikskåpet medurs.


102 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Byte av matta på loftgångarna

KVM Roslagen har fått i uppdrag av Nordstaden och styrelsen för Brf Lugnvattnet 1 att byta ut mattan som ligger på loftgångarna och justera marksten som ligger under mattan. Arbetet startar tisdag 28/

Garagestädning

Måndagen den 3 juni städar Coreclean vårt garage. Städningen pågår mellan kl.08:00-16:00., så under den tiden ska burarna lämnas helt tomma och olåsta. Detta för att minimera risker samt uppnå bästa r

Kallelse till årsstämma i BRF Lugnvattnet 1

Styrelsen för Bostadsrättsföreningen Lugnvattnet 1 kallar härmed föreningens medlemmar till årsstämma. Datum: 2024-06-02 Tid: 13.00 Förfarande: Fysiskt stämma i föreningens gemensamma lokal på Rorgäng

Comments


bottom of page