top of page

Uppdatering av Telias takantenner på Båtbyggargatan 62

Under denna vecka (vecka 19) kommer det bedrivas arbete med att uppdatera Telias takantenner, kablage och utrustning på Båtbyggargatan 62.


Arbetet kommer att bedrivas på taket, i hisschaktet och i källaren på Båtbyggargatan 62 och periodvis kommer det att påverka möjligheten att använda hissen. En del av kablaget som ska bytas är draget via hisschaktet från källaren upp till taket.


Arbetet i hisschaktet kommer att påverka möjligheten att använda hissen under veckan och troligtvis kommer hissen att vara avstängd under delar av dagen, den 9 maj. Vi hänvisar därför till hissen på Båtbyggargatan 34.


Vissa delar i hörnet av Båtbyggargatan och Vävar Johans gata kommer även att vara avspärrade för att säkerställa en dropzon under nästa vecka.


Kontakta Transtemas tekniker Linus Jansson på 0730 54 71 79 om det är några problem eller frågor.


52 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Styrelsen för Bostadsrättsföreningen Lugnvattnet 1 kallar härmed föreningens medlemmar till årsstämma. Datum: 2023-06-11 Tid: 14.00 Förfarande: Fysiskt stämma i föreningens gemensamma lokal på Rorgäng

Som aviserat i era postfack behöver fogarna i fasaderna åtgärdas och i samband med det har vi beställt tvätt av hela fasaden för att bland annat få bort algpåväxt. Vi måste rengöra fasad för att kunna

Vi har under våren gjort en intresseförfrågan kring inglasning av balkong bland föreningens medlemmar. Tyvärr var intresset inte tillräckligt stort för att styrelsen skall driva det vidare, vilket äve

bottom of page