top of page

Brandgenomgång och brandvarnare

Under hösten 2020 har vi haft en brandgenomgång i våra fastigheter för att säkerställa att vi uppfyller de krav som ställs. Eftersom föreningen har ansvar för att alla lägenheter har godkända brandvarnare kommer vi att dela ut nya brandvarnare. De som har två våningar i sin lägenhet kommer att få två brandvarnare, dvs. en för varje våningsplan. De nya brandvarnarna har en livslängd på ca 10 år. Varje lägenhetsinnehavare ansvarar själv för montering av brandvarnare på lämpligt ställe i lägenheten.


Dessa brandvarnare kommer att delas ut under början av v.47 i tidningsfacket vid varje lägenhetsdörr och vi skickar då även med lite brandsäkerhetsinformation.


Kom även ihåg att aldrig lämna tända ljus oövervakade och köp gärna hem en brandfilt samt handbrandsläckare för extra skydd!
84 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Styrelsen för Bostadsrättsföreningen Lugnvattnet 1 kallar härmed föreningens medlemmar till årsstämma. Datum: 2023-06-11 Tid: 14.00 Förfarande: Fysiskt stämma i föreningens gemensamma lokal på Rorgäng

Som aviserat i era postfack behöver fogarna i fasaderna åtgärdas och i samband med det har vi beställt tvätt av hela fasaden för att bland annat få bort algpåväxt. Vi måste rengöra fasad för att kunna

Vi har under våren gjort en intresseförfrågan kring inglasning av balkong bland föreningens medlemmar. Tyvärr var intresset inte tillräckligt stort för att styrelsen skall driva det vidare, vilket äve

bottom of page