top of page

Påminnelse: TV-kanaler övergår till HD (Tele2)

Vi vill påminna alla boende om att TV-utbudet från Tele2 just nu uppgraderas till HD-kvalitet.

Vad innebär detta? Mellan 25 februari och 1 april övergår alla TV-kanaler från äldre teknik (SD) till HD (High Definition). Detta ger bättre bildkvalitet och en modernare kanalstruktur.


Vad behöver du som boende göra?

  • Om vissa kanaler försvinner eller blir svarta kan du behöva:

    • Starta om din TV

    • Göra en kanalsökning

  • Har du en äldre TV kan det hända att den inte stödjer HD-kanaler fullt ut


Vem påverkas mest? Främst boende med äldre TV-apparater eller utrustning som inte uppdateras automatiskt.


Mer information Besök Tele2 sida: tele2.se/till-digitalt Där kan du också söka på din adress för exakt datum för omläggningen.


Denna förändring sker inom ramen för föreningens befintliga TV-avtal.


Vi rekommenderar att du förbereder dig i god tid för att undvika avbrott i TV-tittandet.

 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Årsstämma 2026

Årsstämman för 2026 kommer att hållas den 23 april kl.18:00 i föreningslokalen och vi ber er att inkomma med motioner senast den 6 mars till info@brflugnvattnet1.se .   Information från valberedningen

 
 
 
Skadegörelse i fastigheten

Det har varit ett antal incidenter av skadegörelse i fastigheten den senaste tiden. Det har främst handlat om klotter, men även inristningar på väggar. Vi i styrelsen jobbar med att få ner kostnader p

 
 
 

Kommentarer


BRF LUGNVATTNET 1

Rorgängargatan 2

120 68 Stockholm

info@brflugnvattnet1.se

© Brf Lugnvattnet 1

bottom of page