top of page

Renovering av hissar

Måndagen den 8 juli påbörjas byten av bälten för föreningens hissar. Arbetet är planerat till att ta ca 1,5 arbetsdag per hiss.


Arbetet kommer att påbörjas på Rorgängargatan 2 för att sedan fortsätta med följande hissar i tur och ordning:

Rorgängargatan 4

Rorgängargatan 6

Båtbyggargatan 34

Båtbyggargatan 48

Båtbyggargatan 62

Vävar Johans gata 15

Vävar Johans gata 13

(Vävar Johans gata 11 gjord sedan tidigare).


VIKTIGT! Under arbetet med respektive hiss kommer hissen EJ vara i drift. Tyvärr kan inte utföraren ge oss en mer precis tidpunkt för exakta datum för respektive hiss då tidsåtgången för arbetet kan skilja sig från hiss till hiss. Räkna därför med avbrott i driften av hissarna med 1,5 dag per hiss under 2 arbetsveckor med start måndag 8/7.

 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Årsstämma 2026

Årsstämman för 2026 kommer att hållas den 23 april kl.18:00 i föreningslokalen och vi ber er att inkomma med motioner senast den 6 mars till info@brflugnvattnet1.se .   Information från valberedningen

 
 
 
Skadegörelse i fastigheten

Det har varit ett antal incidenter av skadegörelse i fastigheten den senaste tiden. Det har främst handlat om klotter, men även inristningar på väggar. Vi i styrelsen jobbar med att få ner kostnader p

 
 
 

Kommentarer


BRF LUGNVATTNET 1

Rorgängargatan 2

120 68 Stockholm

info@brflugnvattnet1.se

© Brf Lugnvattnet 1

bottom of page